[ag] | hudba.info | MarianVarga.sk | PavolHammel.sk | brigada.sk | najdes.sk | parfemy
1900 - 1949
1950 - 1959
1960 - 1969
1970 - 1979
1980 - 1989
1990 - 1999
2000 - dnes

maľba
socha
grafika
kresba
fotografia
multimédiá
inštalácia
objekt
keramika
šperk
kombinovaná technika
sklo
textil
scénografia

a-z

múzeá
inzercia
linky
   
galéria | múzeum o nás | ponuka | partneri | pripomienky | copyright | kontakt
Výstava
 
Informácie
 
Názov: Najčistejšie umenie
V galérii: SNG - Galéria insitného umenia
Trvanie: 4.12. - 28.2.2005
PhDr. Ľubomír Podušel, CSc.

Text kurátora:
Výstava detských výtvarných prác nainštalovaná v priestoroch Galérie insitného umenia Slovenskej národnej galérie v Schaubmarovom mlyne v Pezinku – Cajle pod názvom Najčistejšie umenie, v dňoch 4. 12. 2004 – 28.2. 2005, sa pokúša naznačiť prienik a styčné body insitného umenia a detskej výtvarnej tvorby z nového, netradičného uhla pohľadu. Dôraz je položený na fakt, že hlavná hodnota oboch týchto „veličín“ umeleckej tvorby, a tiež ich konštruktívny prínos do diapazónu umeleckej kultúry súčasnosti, spočíva v odhalení, resp. odhaľovaní vizuálnych a morálnych bohatstiev človeka prameniacich z čistých snov, predstáv a túžob tých najcitlivejších, najsenzibilnejších ľudí. V danom prípade detí. Snov, túžob a predstáv namaľovaných, nakreslených, vystrihnutých a nalepených na papieri. Takých, o ktorých sme čo–to tušili, aj tušíme, no nedokážeme sa s nimi stotožniť ako s rovnocennými umeleckými dielami tzv. vysokého umenia. Hoci práve ony odjakživa stelesňovali a stelesňujú samostatnú kapitolu ľudského vnímania života a sveta pretaveného cez naše vnútro. Vnímania, ktoré je rozšírenejšie, než si uvedomujeme a dokážeme vôbec pripustiť.
Všetky vystavené výtvarné práce detí pozostávajú z kolekcie 50 diel a majú blízko k umeniu naivných umelcov, outsiderov, nonkonformných tvorcov. Vznikli v roku 2004. Boli vytvorené na pozadí medzinárodnej prehliadky INSITA 2004, usporiadanej Slovenskou národnou galériou v Bratislave v dňoch 26. júna – 3. októbra 2004. Išlo v poradí o 7. Trienále insitného umenia, podujatia, ktoré patrí k ojedinelým v Európe i vo svete a uskutočňuje sa od roku 1966. Predstavilo sa na ňom 80 umelcov z 20 štátov sveta. Jeho koncepcia pozostávala z 5 obsahových segmentov. Spomedzi nich vari najviac zaujali mladých detských tvorcov a interpretov diela zaradené v samostatnej časti výstavy pod názvom Tváre a figúry, tvorba umelcov Gugging z Maria Gugging v Rakúsku a prezentácia výberovej kolekcie výnimočných osobností insitného umenia (domácich a zahraničných), ktoré zohrali nemalú úlohu v dejinách umenia 20. storočia.
Zo spomínaných podnetov a prameňov bola zostavená táto kolekcia detských výtvarných prác, ktoré prinášajú voľné interpretácie diel insitných umelcov, a ktoré sa zrodili v Tvorivej dielni detí Slovenskej národnej galérie v Bratislave v rámci výchovno-vzdelávacích programov uplatňovaných v činnosti Oddelenia pre výchovu a vzdelávanie tejto inštitúcie. Konkrétne išlo o tvorivé dielne detí, výtvarné animácie, sobotné ateliéry a arteterapie. Slovenská národná galéria v Bratislave zriadila svoju tvorivú dielňu pred 4 rokmi. Jej účastníci sú deti vo veku 5 – 15 rokov, študenti gymnázií, stredných odborných škôl, mládež z domovov sociálnych služieb a tiež skupiny detí s rodičmi, ktoré tu pracujú pod vedením výtvarných pedagógov. Dôraz je položený na uplatňovanie vlastnej fantázie a zručnosti v kontexte poznatkov z dejín umenia a estetickej výchovy. Za všetkým stojí záujem tejto inštitúcie o kultivovanie osobnosti človeka pomocou formovania jeho estetického vedomia. Rozhodujúcu úlohu však pritom zohráva výchova človeka umením a k umeniu.