[ag] | hudba.info | MarianVarga.sk | PavolHammel.sk | brigada.sk | najdes.sk | parfemy
1900 - 1949
1950 - 1959
1960 - 1969
1970 - 1979
1980 - 1989
1990 - 1999
2000 - dnes

maľba
socha
grafika
kresba
fotografia
multimédiá
inštalácia
objekt
keramika
šperk
kombinovaná technika
sklo
textil
scénografia

a-z

múzeá
inzercia
linky
   
galéria | múzeum o nás | ponuka | partneri | pripomienky | copyright | kontakt
Výstava
 
Informácie
 
Názov: Reflexie a interpretácie tvorby Dominika Skuteckého
V galérii: SSG BB - Vila D. Skuteckého
Trvanie: 22.3. - 30.4.2005

Reflexie a interpretácie tvoby Dominika Skuteckého.

Maliar Dominik Skutecký patrí k európskym tvorcom realistickej figurálnej maľby prelomu 19. a 20. storočia. Rodák zo západoslovenských Gajár, neskôr žijúci a školiaci sa vo Viedni a v Benátkach, sa nakoniec v roku 1889 usadil v rodisku svojej manželky Cecilie Löwy, v Banskej Bystrici. Tu si maliar sám navrhol vilu, v ktorej pracoval a žil so svojou rodinou. Výtvarný význam tvorby D. Skuteckého sa stal predmetom dlhodobej vedecko-výskumnej úlohy pre Štátnu galériu v Banskej Bystrici. Tento profesionálnmy záujem o autora vyvrcholil v realizácii Stálej expozícii D. Skuteckého, umiestnenej vo vlastnej vile maliara na Hornej ulici v Banskej Bystrici. Stála expozícia vznikla v roku 1994, obsahuje práce prierezovo sledujúce výtvarný vývoj autora a všetky maliarske žánre, ktorým sa venoval: portréty, žánrové mestské výjavy a kolekciu pracovných obrazov z hámrov z okolia Banskej Bystrice.
Projekt /názov projektu je názvom článku/ Štátnej galérie v spolupráci s katedrami výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UMB, Fakulty humanitných vied UMB a Fakultou výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici smeruje k oživeniu záujmu o Stálu expozíciu. V cieľoch projektu sa spája kultúrno-výchovný výstup v oblasti galerijnej pedagogiky s možnosťou propagácie samotnej expozície.
Workshop pedagógov a študentov spomenutých výtvarných oddelení vyvrcholí výstavou, ktorá odprezentuje vytvorené artefakty reagujúce na dielo D. Skuteckého. Výstava umožňuje inovatívne vnímanie stálej expozície, inak nehybnej a statickej. Výstupom okrem výstavy sú tvorivé dielne pre žiakov základných a stredných škôl.
Zástupcovia Akadémie umení sa rozhodli reagovať na výtvarné techniky maliara, vracajúc sa ukážkam technológie maľby florentskej (Raffael) a benátskej maľby (Tizian). Obaja renesanční majstri boli zdrojom inšpirácie Skuteckého a k ich odkazu sa priznáva umiestnením medailónov Tiziana a Raffaela na fasáde priečelia vily.
Tvorcovia PF UMB narúšajú klasické vnímanie expozície manipulovanými fotografiami vychádzajúcimi z pracovných žánrov autora, ako aj dvojicou objektov.
Pedagógovia a študenti FHV UMB ponúkajú návštevníkom expozície stať sa súčasťou ojedinelej svetelno-pohybovej performance v zatemnenej miestnosti s "pracovnými" obrazmi. Návštevníci pomocou malých bodových svetelných pier v tme hľadajú zdroj svetla Skuteckého obrazov. Pozvánka do "inej" expozície s charizmou ducha autora vo vlastnej vile platí nielen pre bystrických návštevníkov. Projekt Štátnej galérie vznikol s podporou Kominutnej nadácie Zdravé mesto v Banskej Bystrici a jeho autorkou je Mgr. Zuzana Majlingová.

Zuzana Spišiaková